Domy inteligentne

Wraz z rozwojem systemów automatycznych temat domów inteligentnych zyskuje coraz bardziej na popularności. Coraz więcej firm oferuje urządzenia typu “Smart” pozwalające na zdalną kontrolę z wykorzystaniem telefonu komórkowego oraz dedykowanej aplikacji. Najważniejszą cechą domu inteligentnego jest połączenie wszystkich elementów automatyki w jeden spójny system kontrolowany za pomocą dedykowanej aplikacji. 

Popularne zastosowania

Obecnie ogólnie dostępne systemy pozwalają na wykorzystanie automatyki w każdej dziedzinie domowego życia codziennego. Jesteśmy ograniczenie wyłącznie własną wyobraźnią oraz budżetem. Centralny system wyposażony w odpowiedni zestaw czujników pozwala na zautomatyzowanie instalacji domowych zapewniając komfort i bezpieczeństwo użytkowników.

Fotowoltaika

Oświetlenie

Wentylacja

Monitoring

Ogrzewanie

Klimatyzacja

Żaluzje

Rolety

Bramy

System alarmowy

Rozrywka

Zastosowanie w praktyce

Kontrola klimatu jest najpopularniejszym zastosowaniem systemów automatyki w domu. Dobrze rozplanowane strefy ogrzewania i klimatyzacji połączone z mechanicznym systemem wentylacji, wspomagane przez dodatkowe czujniki mogą zapewnić stały komfort użytkowników, optymalizując przy tym zużycie energii. Tradycyjne już termostaty pozwalają na zastosowanie temperaturowych nastaw godzinowych,dziennych, tygodniowych, etc posiadają też funkcje detekcji otwartego okna. W tłumaczeniu temperatura będzie utrzymywana wg. zegara a w przypadku gwałtownego spadku temperatury termostat odłączy zasilanie ogrzewania na określony czas. Nowoczesny system poza nastawami czasowymi można oprzeć o detekcje domowników (nastawy pozostają w strefie komfortu w przypadku gdy domownicy nie opuścili domu), detekcje otwartych okien oprzeć na kontaktronach(termostat dopasuje tryb pracy dokładnie przez czas w którym okno pozostaje otwarte) dodatkowo nastawy można uzależnić od temperatury panującej na zewnątrz. Kontrola klimatu przy zastosowaniu zaawansowanego systemu automatyki połączonego z odpowiednimi elementami nie ogranicza się wyłącznie do komfortu temperaturowego może również kontrolować i utrzymywać na stałym poziomie wilgotność powietrza a nawet kontrolować poziom jego zanieczyszczenia.

Zarządzenie oświetleniem w domu inteligentnym daje duże możliwości w kontroli poszczególnych punktów oświetleniowych. Prócz standardowej kontroli on/off możemy ustalać dodatkowe warianty “sceny” oświetleniowe. Przy wykorzystaniu odpowiednich elementów możemy uzyskać kontrole nad natężeniem światła a także i kolorem dopasowując oświetlenie w pełni do aktualnych potrzeb. Połączenie systemu oświetleniowego w centrali z detekcją domowników pozwala na wyłączenie świateł w przypadku gdy pomieszczenie pozostaje puste przez określony czas, bądź całkowite wyłączenie oświetlenia w domu w przypadku opuszczenia domu przez domowników.

Zarządzanie energią energia w domu inteligentnym może generować znaczne oszczędności. We wspomnianych wcześniej urządzeniach “Smart” produkowanych masowo, ze względu na modę można znaleźć i takie które faktycznie pozwalają w pełni wykorzystywać technologie Smart. Przykładem może być pralka połączona z centralnym systemem. Pomimo iż pralkę należy “załadować”, gotowa pralka zostanie odpalona w momencie gdy nasza taryfa jest najtańsza bądź posiadamy instalacje fotowoltaiczna i aktualna pozyskiwana moc pozwala na załączenie cyklu prania. W podobny sposób można ustawić inne urządzenia pracujące cyklicznie o dużym zapotrzebowaniu na energie elektryczną.

Żaluzje i rolety obsługiwane przez centralną jednostkę mogą wspomagać kontrolę klimatyczną domu. Z wykorzystaniem czujników naświetlenia, wiatru deszczu reagują odpowiednio do panującej sytuacji. Połączenie z systemem alarmowym pozwala przykładowo, na automatyczne zamkniecie wszystkich rolet po aktywacji alarmu.

Szeroko pojęty system alarmowy może informować o wszelkich anomaliach występujących w domu, pozostawienie otwartych okien, znaczne zużycie wody pod nieobecność domowników, detekcja dymu i gazu. System ten może również zapewnić bezpieczeństwo domowników poprzez odcięcie głównych zaworów gazu/wody w przypadku detekcji wycieku.

Zalety/Wady

Zalety:

Wady:

Zastosowanie dobrze zaprojektowanego i wykonanego systemu domu inteligentnego znacząco wpływa na bezpieczeństwo i komfort użytkowników oraz potrafi generować oszczędności. Należy jednak pamiętać, że każdy system połączony z internetem jest podatny na ataki z zewnątrz.

The sky is the limit

Przedstawiony tekst omawia tylko przykładowe zastosowanie systemów domów inteligentnych. Praktyczne możliwości są nie ograniczone. Każdemu z przedstawionych popularnych zastosowań można poświęcić artykuł omawiający dostępne rozwiązania i możliwości.

Stan Surowy Otwarty

„Stan Surowy Otwarty” Obejmuje wykonanie konstrukcji szkieletowej budnku

Zapytanie

"Pod Klucz"

Wykończenie pod klucz jest dedykowana dla osób pragnących zdjąć z siebie ciężar inwestycji. Korzystając z tej opcji otrzymasz dom gotowy do użytkowania.

Stan Deweloperski