Domy Kanadyjskie (Canadian wood frame houses)

Wstęp

Domy szkieletowe stały się tańszym i wygodnym wyborem dla milionów mieszkańców Ameryki Północnej. Od czasów pierwszych osadników, którzy korzystali z odpadów lasu jako materiałów do budowy domów, budownictwo szkieletowe stało się wyrafinowaną technologią, wspartą rozwojem badań naukowych.

Historia

Wycinka drzew była zajęciem sezonowym i zaczynała się wraz z pierwszymi opadami śniegu. Podczas zimy łatwiej było ścinać drzewa, gdyż nie płynęły w nich soki i żywice, można było także łatwiej przeciągać kłody po śniegu. Drzewa były ścinane ręcznie różnymi typami siekier, aż do około 1870 r, kiedy to piła poprzeczna stała się bardziej powszechna . Proces formowania {prostowania} kłody rozpoczynał się od ciosania drzewa wzdłuż dwóch przeciwległych boków w celu otrzymania wymiarów żądanego przekroju, za pomocą szerokich siekier. Później powtarzano to z pozostałymi dwoma bokami drzewa. Końce tak powstałej kłody zostawały podcięte w kształt piramidy.

Budowanie z drewna w Kanadzie zostało rozpowszechnione przez przybyłych z Europy emigrantów – Anglików, Niemców i Francuzów. W Kanadzie ramy (frames) drewniane, obite deskami były używane już we wczesnych konstrukcjach domów. Powszechne były również budynki z pełnych bali drewnianych tzw. Log houses. Na początku belki ustawiano bezpośrednio na gruncie. Wkrótce opracowano bardziej trwałą praktykę, w której drewniany materiał konstrukcyjny, wsparty na drewnianym parapecie, spoczywał na kamiennym fundamencie.

Ciężkie konstrukcje drewniane ustąpiły w połowie XIX wieku konstrukcji balonowej, która składała się z lekkiej ramy z drewna i ciągnęła się od podwaliny (fundamentu), aż do połaci dachu. Ten system był możliwy dzięki masowej produkcji gwoździ i ogólnej dostępności tarcicy. Konstrukcja balonowa została zastąpiona w XX wieku przez dzisiejszą konstrukcję “szkieletową” zwaną również konstrukcją platformową. Przy mniejszych budynkach, konstrukcja balonowa nadal jest używana.

Jednym z najstarszych budynków w Ameryce zbudowanym technologią Timber framing jest Fairbanks house który został wzniesiony ok 1641 r. https://fairbankshouse.org/

Zalety domów kanadyjskich

  1. Szybkie i łatwe w budowie oraz renowacji

  2. Trwałe

  3. Budowane z odnawialnych zasobów

  4. Naturalnie izolowane

  5. Łatwo dostosowywalne do różnych warunków klimatycznych

  6. Posiadają stosunkowo cienkie ściany co umożliwia lepsze wykorzystanie powierzchni

 

Konstrukcja

Dom drewniany o konstrukcji szkieletowej wyróżnia szybkość budowy oraz znaczne ograniczenie potrzeby przeprowadzania prac mokrych. Budowę możemy prowadzać przez cały rok w przeciwieństwie do budownictwa tradycyjnego. Dodatkowo dom jest ekologiczny oraz przyjazny dla mieszkańców. Konstrukcja ścian, stropów i dachu w domu kanadyjskim oparta jest głównie na belkach drewnianych (kantówkach), które są strugane i fazowane krawędziowo. Ich przekroje są różne w zależności od samej konstrukcji i obciążeń. Wymiary przekroju słupków konstrukcyjnych dla budowy domów jednorodzinnych są przybliżoną wielokrotnością jednostki 1 cal (inch) podawaną w milimetrach np. 19×38 mm, 38×63 mm, 38×89 mm i zależą od konstrukcji, obciążeń, planowanych izolacji, warunków klimatycznych, etc.

  1. Konstrukcja platformowa – podstawowa zaletą tego rozwiązania jest to, że kolejne kondygnacje budynku powstają niezależnie. Jest to powszechnie dziś stosowana metoda.

  1. Konstrukcja balonowa – system ten różni się od “platformowego” tym, że słupki ścian zewnętrznych i niektórych wewnętrznych są ciągłe, przechodzące przez stropy i kończące się przy oczepach na których opiera się konstrukcja dachu. Stosowana sporadycznie, raczej w mniejszych konstrukcjach.

 

Architektura

Domy drewniane różnią się od siebie stylem, rozróżniamy:

Styl “Modern”
Charakteryzuje się prostotą formy i brakiem dodatkowych ozdób. Ten styl prezentuje ciepły i emocjonalnie pociągający urok drewna, a jednocześnie zapewnia delikatne, niemal meblowe wykończenie. Łączy współczesne wzornictwo, zieloną technologię i tradycyjne materiały ze starą szkołą konstrukcyjną. Dziedzictwo spotyka się z nowoczesną koncepcją i uproszczonym wykończeniem. Nowoczesne materiały obiciowe z niestandardową powierzchnią zewnętrzną, dopasowaną do gustu i stylu klienta

Styl “Rustykalny”
Szeroka, wielopoziomowa linia dachu dopasowuje się do terenu i zmian wysokości w celu ochrony przed żywiołami. Dachy mają na ogół większe i wyraźniejsze zwisy, znacznie różniące się od tradycyjnych domów. Styl ten wykorzystuje naturę, wyprowadzając przestrzeń mieszkalną na zewnątrz (zewnętrzne salony z tarasami). Projekt wykorzystuje otaczające drzewa, głazy i inne formy terenu, wprowadzając je do domu.

Styl “Chalet”
Najczęściej spotykany w górach. Popularny wśród miłośników narciarstwa i górskich wędrówek. Domy w stylu Chalet zwykle składają się z delikatnie spadzistego dachu i szerokich, dobrze podpartych okapów, ustawionych pod kątem prostym do przedniej fasady domu z odsłoniętymi elementami konstrukcyjnymi. Często występuje dekoracyjne rzeźbienie wsporników, balustrad schodowych i balkonowych.

Styl “Cottage”
Ten uroczy i przytulny styl inspirowany był średniowiecznym stylem angielskiej wsi. Często mają strome szczyty i lukarny dla dodatkowej przestrzeni na piętrze. Efektowne pary kwadratowych kolumn wspierają portyk. Zazwyczaj tym, co charakteryzuje styl domku, są wydłużone krokwie, głębokie podsufitki, ozdobne wsporniki dachowe i szerokie ościeżnice okien. Elementy projektu prowadzą do przyjemnego relaksu. Ten styl budowania charakteryzuje się dużym gankiem umożliwiającym kontakt z otaczającą przyrodą i ma za zadanie poprawić widoki.

Autor
Michał Niewęgłowski

Stan Surowy Otwarty

„Stan Surowy Otwarty” Obejmuje wykonanie konstrukcji szkieletowej budnku

Zapytanie

"Pod Klucz"

Wykończenie pod klucz jest dedykowana dla osób pragnących zdjąć z siebie ciężar inwestycji. Korzystając z tej opcji otrzymasz dom gotowy do użytkowania.

Stan Deweloperski