Rozmowa z Mgr inż. arch. Michałem Bilińskim – głównym projektantem i jednym z architektów współpracujących nad projektem Domy Lasu.

MN: Panie Michale dlaczego architektura ?

MB: Ponieważ od najmłodszych lat uwielbiałem tworzyć. Pamiętam, że jako dziecko wstawałem przed rodzicami i budowałem obiekty z klocków Lego. Czas spędzam na rysowaniu i malowaniu, niekoniecznie architektury, nie byłem wówczas na tyle świadomy, zwyczajnie sprawiało mi to wielką radość. W trakcie nauki w gimnazjum pani nauczycielka Historii Sztuki zasugerowała moim rodzicom abym zaczął uczęszczać na zajęcia z rysunku. Interesował mnie zwłaszcza człowiek – jego anatomia oraz proporcje. Dużo czasu poświęcałem przeglądając rysunki anatomiczne i projekty Leonarda Da Vinci. W wyniku zbieranego doświadczenia i poszerzania zainteresowań w tym okresie zdecydowałem się na pójście w kierunku Architektury.

 

MN: Magister inżynier architekt to nie jedyny tytuł jaki pan posiada…

MB: To prawda, posiadam również tytuł Magister Sztuki o specjalizacji Wzornictwo. W  trakcie studiów magisterskich na Politechnice Gdańskiej stwierdziłem, że muszę bardziej rozwinąć swoją wyobraźnię oraz sposób w jaki będę przedstawiał swoje projekty. Zawsze uważałem, iż prawdziwy architekt jest osobą, która potrafi wypowiadać się projektowo w różnych skalach i na różnych płaszczyznach, dlatego podjąłem jednocześnie studia magisterskie na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był to dla mnie czas bardzo pracowity ale z powodzeniem ukończyłem oba kierunki i do dziś uważam to za jeden z najpiękniejszych okresów w życiu.

 

MN: Widziałem Pańskie portfolio, skąd czerpie Pan inspiracje i pomysły na swoje projekty?
 
MB: Zazwyczaj inspiracji poszukuję w Naturze i jej wytworach a głównie w ludziach – to człowiek jako odbiorca i użytkownik jest dla mnie najważniejszy. Jak mówił Dieter Rams – integralną częścią każdego dobrego projektu jest jego aspekt użytkowy oraz estetyczny. Uważam, że ma to przełożenie na jego kompletny pozytywny lub negatywny odbiór przez danego użytkownika. Dlatego zawsze staram się zrozumieć człowieka i jego potrzeby pod kątem konkretnego projektu. 

MN: Co było najważniejsze przy projektowaniu Domów Lasu?

MB: Głównym założeniem było zaprojektowanie miejsca sprzyjającego relacji człowieka z Naturą. Wspólnie z Firmą Encpire chcieliśmy stworzyć domy, w których człowiek nie będzie tylko się zamykał i mieszkał ale jednocześnie pozostanie otwarty na otaczające środowisko.

 

MN: Należy przyznać, iż pod względem wizualnym Domy Lasu wyróżniają się na tle powszechnie dostępnych w Polsce domów – z czego to wynika?

MB: Główną inspiracją w tym temacie była architektura kanadyjskich domów drewnianych. W Kanadzie praktycznie połowa powierzchni terenu przypada na lasy, stąd od pokoleń z powodzeniem buduje się tam domy o konstrukcji szkieletowej drewnianej. Kanadyjczycy dzięki temu wypracowali sobie swój własny styl i charakter natomiast Domy Lasu są pochodną tego stylu po zrezygnowaniu z intensywnej dekoracyjności i odwracających uwagę detali. Dzięki temu wizualnie nasze domy komponują się z otoczeniem w harmonijny sposób.

 

MN: Współczesna architektura chętniej pracuje z materiałami takimi jak stal czy beton – w przypadku Domów Lasu jest to drewno – dlaczego ?

MB: Stal i beton są materiałami wytworzonymi przez człowieka w sztuczny sposób, drewno natomiast jest materiałem pochodzącym z Natury, pozytywnie wpływającym na mieszkańców domu oraz pozostającym w zgodzie ze środowiskiem. Jest to materiał niedoceniany w naszym kraju ze względu na brak dostatecznej powszechnej wiedzy pod kątem zastosowań w budownictwie. W naszej opinii drewno jest materiałem dostatecznie wytrzymałym, łatwym w obróbce a przede wszystkim ekologicznym – stąd wybór tego materiału jako idealnie nawiązujący do charakteru jaki chcieliśmy nadać naszym projektom.

 

MN: Na koniec pytanie – jakie plany na przyszłość ?

MB: Planów na przyszłość jest dużo. Z jednej strony wspólnie z Firmą Encpire, prowadzimy prace nad koncepcjami kolejnych domów w tym domów na wodzie, o których na razie nie mogę zbyt wiele mówić, z drugiej prowadzę własną działalność zajmującą się szeroko pojętym projektowaniem – obiektami wzornictwa, architektury jak również elementami grafiki 2- i 3D.

MN: Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę sukcesów.

Rozmowę z Michałem Bilińskim (www.bvisionstudio.com) przeprowadził Michał Niewęgłowski.

Michał Biliński - www.bvisionstudio.com

Stan Surowy Otwarty

„Stan Surowy Otwarty” Obejmuje wykonanie konstrukcji szkieletowej budnku

Zapytanie

"Pod Klucz"

Wykończenie pod klucz jest dedykowana dla osób pragnących zdjąć z siebie ciężar inwestycji. Korzystając z tej opcji otrzymasz dom gotowy do użytkowania.

Stan Deweloperski